Magiczne właściwości gorzkiej czekolady

Gorzka czekolada dzięki dużej zawartości miazgi kakaowej, ma mocny, gorzki i bardzo charakterystyczny smak. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że poprawia nasze samopoczucie, kiedy to zaczyna delikatnie podupadać. Istnieje cały szereg powodów, dla których powinniśmy sięgać po gorzką czekoladę. Okazuje się bowiem, że jest ona dobra na takie dolegliwości jak kaszel, brak energii, kiepska pamięć i brak koncentracji czy też nadciśnienie. Taka czekolada to nie tylko wyborny smak, ale także sposób na dostarczenie organizmowi całego szeregu cennych substancji, które pozytywnie wpływają na jego rozwój i pracę. Nawet jeśli smak tego typu czekolady nie należy do naszych ulubionych, warto po nią sięgnąć.

Właściwości zdrowotne czekolady

Niewątpliwy jest fakt, że kilka kostek gorzkiej czekolady pomaga w myśleniu. Pirazyna, która mieści się w jej składzie, pobudza mózg do pracy. Może ona również w znacznym stopniu zwiększyć naszą koncentrację, pamięć, czy czas reakcji na bodźce, czy szybkość rozwiązywania problemów. Obok tego dodaje nam ona energii, a wszystko przez magnez, potas czy żelazo, które zawiera w swoim składzie. Naukowcy mówią o tym, że czekolada jest jednym z najlepiej i najszybciej przyswajalnych źródeł energii. Mając to na uwadze, dobrze jest mieć przy sobie kilka jej kostek, aby dodać sobie energii, kiedy dopadnie nas zmęczenie.

Gorzka czekolada zapobiega miażdżycy i zakrzepom, a dzieje się to dzięki flawonoidom, których jest w niej bardzo dużo. Substancja ta chroni nas przed nowotworami czy miażdżycom, hamując wzrost utleniania złego cholesterolu. Przy tym pomaga również zwalczyć infekcje, reguluje właściwą pracę mięśni i naczyń krwionośnych, a także dba o to, aby nie tworzyły się zakrzepy prowadzące do udaru mózgu. Czekolada ta wzmacnia również nasze serca i powoduje spadek ciśnienia krwi. filtruje również nerki i pobudza ich pracę, jako łagodny środek moczopędny. Najciekawsze i najmniej oczywiste wydaje się jednak to, że łagodzi ona kaszel. Teobromina, którą zawiera w swoim składzie, hamuje kaszel skuteczniej niż kodeina, dotychczas.

 

 

Zobacz również