Słodycze w diecie dziecka

To, czy dzieci powinny jeść słodycze czy nie, budzi wiele kontrowersji. Wiele osób decyduje się na wyłączenie tego typu produktów z diety swoich pociech, jednak nie zawsze jest to słuszna decyzja. Dziecko, które nie zna smaku czekolady czy lizaka i nie może ich spróbować w gronie najbliższych, z pewnością wykorzysta każdą sytuację, w której będzie mogło ich posmakować, a takie pojawią się, kiedy na przykład pójdzie do przedszkola czy szkoły. Psychologowie i eksperci w dziedzinie odżywania twierdzą, że wprowadzenie słodyczy do diety najmłodszych jest dobrym rozwiązaniem.

Należy jedynie wybierać produkty, które będą stosunkowo nieszkodliwe i nie przesadzać z ich ilością. Ta optymalna propozycja wydaje się być najlepszym z możliwych rozwiązań, jakie wprowadzą rodzice. Jeśli zdecydujemy się na całkowity zakaz jedzenia słodkich przysmaków, w naszym dziecku obudzi się poczucie niesprawiedliwości, a chęć do ich spróbowania, znacznie wzrośnie. Kiedy tylko nadarzy się okazja, nieznające smaku czekolady potomstwo, zechce się nią objadać. Sprzeciw może budzić również to, że kiedy maluch wyjdzie poza rodzinny dom i pozna swoich rówieśników, którzy nie znają takich zasad, poczuje się odosobnione i pełne niezrozumienia.

Słodkie chwile przyjemności

Słodycze nie są szkodliwe, jeżeli nie pochłania się ich w nadmiarze. Oczywiście lepsze są owoce i warzywa, ale kiedy zachowa się odpowiednie proporcje i nie będzie ich w diecie za dużo, z pewnością nie wyrządzą żadnej szkody. Wątpliwości nie ulega fakt, że każdy z nas potrzebuje zarówno cukrów prostych, jak i złożonych. Cukry proste mogą znajdować się w słodkościach, a dzięki nim poziom glukozy w naszym krwiobiegu delikatnie wzrośnie, zwiększy się energia i mózg pobudzi się do aktywności, zalewając nas uczuciem przyjemności. Dobrze jest, kiedy słodycze mają swoje miejsce w diecie jako jej zwykły element, nie posiadający nadzwyczajnego znaczenia. Najlepsze jest podejście, które nie zakazuje ich jedzenia, a jednocześnie nie podnosi ich wartości i nie jest stosowane do przekupstwa dziecka, które na przykład jest niegrzeczne lub ma gorszy humor.

 

Zobacz również