Jaki wpływ ma picie kawy na ciążę?

Może jesteś w ciąży i kochasz kawę, ale martwisz się, że może ona zaszkodzić dziecku? No cóż, przede wszystkim szkodliwości kawy w ciąży zależy przede wszystkim od tego, po ile filiżanek kawy dziennie sięgasz. Jednak specjaliści ostrzegają, że jej nadmiar może doprowadzić nawet do poronienia albo przedwczesnego porodu i określili maksymalną dzienną dawkę małej czarnej, na jaką może sobie pozwolić kobieta w ciąży, by nie zaszkodzić dziecku. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący tego, jaki wpływ na ciążę ma picie kawy i jaka jej dawka jest uznawana za bezpieczną w tym okresie. Przeczytaj go koniecznie!
 

Czy w ciąży w ogóle można pić kawę?
Zacznijmy od pytania czy w ciąży można pić kawę oraz czy kawa w ciąży jest szkodliwa dla dziecka? Zdecydowanie te pytania zadaje sobie wiele przyszłych mam, które nie wyobrażają sobie dnia bez małej czarnej. Musisz jednak wiedzieć, że w organizmie kobiet ciężarnych metabolizm kofeiny jest znacznie wydłużony, dlatego u nich utrzymuje się ona w organizmie dłużej. Mało tego, dodatkowo kofeina i jej metabolity swobodnie przechodzą przez łożysko do płodu. Oczywiście, nie oznacza to jednak, że kobiety w ciąży muszą zrezygnować z tego aromatycznego napoju. Generalnie, zaleca się im jedynie ograniczenie spożycia zawartej w kawie kofeiny.
 

Czy kawa w ciąży jest szkodliwa dla dziecka?
Warto wspomnieć także o tym, że przeprowadzono wiele badań, które oceniały wpływ picia napojów zawierających kofeinę na różne parametry związane z ciążą i płodnością. Co ciekawe, ich wyniki potwierdzają, że umiarkowane spożycie kofeiny jest bezpieczne zarówno dla kobiet w ciąży, jak i ich nienarodzonych dzieci. Dodatkowo badania amerykańskich uczonych nie wykazały jakichkolwiek zależności pomiędzy spożyciem kofeiny, a przebiegiem ciąży i występowaniem wad wrodzonych płodu.
Musisz wiedzieć, że bezpieczna, maksymalna dawka kofeiny w ciąży to 200-300 mg na dobę, co oznacza, że dziennie można wypić najwyżej 2-3 filiżanki niezbyt mocnej kawy. Poza tym nie stwierdzono również zależności pomiędzy spożyciem kofeiny, a częstością poronień i nieprawidłowego wzrostu płodu. Pamiętaj jednak, że badania te nie odnoszą się do wysokiego spożycia kofeiny.
Pewnie zastanawiasz się, a co jeśli przyszła mama nie żałuje sobie kawy? No cóż, niektóre badania wykazują, że kofeina w dużych ilościach może być szkodliwa dla ciężarnej i jej nienarodzonego dziecka. Generalnie jednak dokładny mechanizm niekorzystnego działania kofeiny na płód i przebieg ciąży nie jest jednak wyjaśniony. Rzecz jasna przypuszcza się, że kofeina, poprzez wzrost stężenia katecholamin, może zakłócać łożyskowy przepływ krwi i upośledzać transport substancji odżywczych do płodu. Przede wszystkim, wśród negatywnych skutków dużego spożycia kofeiny przez kobietę ciężarną wymienia się zwiększone ryzyko małej masy urodzeniowej noworodka, poronienia i porodu przedwczesnego.

Zobacz również