Czekolady pod lupą

Czekolada to jeden z najważniejszych elementów deserów i słodyczy, które przecież uwielbia każdy z nas. We współczesny świecie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów czekolad, o różnych smakach i konsystencji. Podstawowym składnikiem czekolady jest miazga kakaowa, którą otrzymuje się w wyniku procesu fermentowania, mielenia, prażenia i prasowania owoców pochodzących z drzewa kakaowego. To właśnie ta miazga kakaowa definiuje jakość czekolady, gdyż im jej więcej, tym jest ona wyższa. Czekolady mleczne w swoim składzie obok zredukowanej ilości miazgi kakaowej posiadają mleko w proszku, a czekolady białe nie posiadają jej w ogóle, a swój smak zawdzięczają masłowi kakaowemu.

Obok tych podstawowych składników czekolada zawiera jeszcze tłuszcz kakaowy, środki słodzące i dodatki smakowe. Wytwarza się ją najczęściej w postaci tabliczek, chociaż można ją również spotkać w formie granulek. Posiada ona wysoką wartość energetyczną, gdyż 100 g zawiera nawet do 700 kcal. Obok nich występują w niej również składniki mineralne takie jak magnez, potas, wapń, mangan, żelazo, miedź, fosfor, cynk czy kobalt. Bogata jest również w witaminy z rodzaju B (B2, B3, B6, B12) oraz typu D, E, A i H. Obok tego w swoim składzie zawiera białko, kofeinę, kwas stearynowy, teobrominę.

Rodzaje czekolad

Czekoladę dzieli się na kilka różnych rodzajów. Pierwszym z nich jest czekolada gorzka, która składa się z proszku kakaowego, cukru i masła kakaowego. Zawartość miazgi kakaowej w jej składzie dochodzi do 70 procent, co powoduje, że jest ona najbardziej zdrowa. Charakteryzuje się mocnym i gorzkim smakiem. Czekolada mleczna w swoim składzie również zawiera mleko albo proszek mleczny, wzbogacony dodatkowo nutką wanilii. Kakao stanowi tutaj do 50 procent jej zawartości, przez co ma jaśniejszy kolor i słodszy, kremowy smak. Biała czekolada w swoim składzie nie zawiera proszku kakowego, a produkowana jest z masła kakaowego, którego zawartość wynosi zwykle około 20-30 procent. Jej smak jest bardzo charakterystyczny, słodki, czasami określany jako mdły.

Kuwertura jest rodzajem masy czekoladowej, która ma poniżej 35 procent tłuszczu. To z niej produkuje się czekoladki, praliny i polewy do ciast. Ma duży połysk, dzięki czemu tworzone z niej przysmaki wyglądają bardziej atrakcyjnie. Stopione tabliczki czekolady tworzą natomiast czekoladę do picia, które wymieszane z mlekiem dają pyszne połączenie smakowe. Obok tych wszystkich rodzajów czekolad występują również wyroby czekoladopodobne, które mają bardzo dużą ilość tłuszczów obcych zamiast masła kakaowego. Nie mają one zbyt wiele wspólnego z czekoladą, są niezdrowe i powinno się unikać ich nadmiernego spożywania.

 

Zobacz również