Nagradzanie dziecka słodyczami

Procesem niezwykle trudnym i wymagającym jest wychowanie dziecka. Wiąże się z tym duża odpowiedzialność, cierpliwość, podejmowanie przemyślanych decyzji oraz konsekwentny wybór działań. Nagradzanie pełni ważną rolę podczas kształtowania naszego dziecka. Wpływa ono na jego rozwój psychiczny oraz zwiększa motywację. Nagradzając - wzmacniamy pożądane zachowania i nadajemy im znaczenie.

Dzięki temu maluch ma szansę nauczyć się, które z podejmowanych przez nie działań jest pożądane i akceptowane, a których powinno unikać. Bardzo istotne jest to, aby w ten sposób podkreślać swoje uznanie, bo kształtuje to pozytywną samoocenę dziecka. Jako nagroda mogą posłużyć nam przedmioty, do których zaliczyć można słodycze, zabawki, pieniądze, ale również przyznanie szczególnych przywilejów albo wyjście do kina czy zoo. Najbardziej popularne wśród nich jest jednak nagradzanie dziecka słodkościami. Przypisuje to im szczególną wartość i czyni wyjątkowym, dodatkowo dostarcza porcji energii i poprawia samopoczucie malucha.

Dlaczego słodycze to dobra nagroda?

Pewnie każdy z nas słyszał powiedzenie “przez żołądek do serca” albo “jedzenie to miłość”. W ich imię słodycze stają się sposobem na okazanie uczuć takich jak miłość czy troska. Słodki smak kojarzy się na z przyjemnością, bezpieczeństwem i miłością. Jest to również związane z tym, że wody płodowe i mleko matki również posiadają słodki smak. Wręczając dziecku smakołyk, poprawiamy jego samopoczucie. Jedzenie staje się nagrodą ofiarowaną osobie, którą kochamy.

Kiedy zaobserwujemy u swojego malucha pożądane zachowanie, grzecznie zje obiad albo nauczy się jakiejś niezwykle ważnej czynności, dobrze jest ofiarować mu kawałek słodkiej czekolady. Zmotywuje go to do tego, aby w przyszłości zachowywać się w podobny sposób, a także sprawi, że poczuje się docenione i szczęśliwe. Jeśli jednak w diecie dziecka tego typu przysmaki pojawiają się często, nie należy stawiać ich w pozycji nagrody. Ta ma sens tylko wtedy, kiedy jest wyjątkowa i niecodzienna. W takim przypadku lepiej wybrać inny sposób na motywowanie i wzmacnianie pozytywnych zachowań, bo jak wiadomo, co za dużo, to niezdrowo.

 

Zobacz również