Zdrowe śniadanie

Nie tak dawno temu w życie weszła nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Na jej mocy ze sklepików szkolnych wycofano wszelkie słodkości, fast foody i różne śmieciowe jedzenie. Dla chętnego nic trudnego, i dziecko może kupić sobie batoniki w drodze do szkoły lub w pobliskim sklepie, o ile ma możliwość wyjścia ze szkoły w czasie długiej przerwy. Dlatego dzisiaj przedstawiamy wam kilka pomysłów na super śniadania, które skutecznie odwiodą dzieci od chęci kupowania niezdrowego jedzenia.
 

Zacznij przygotowywać drugie śniadania własnoręcznie
Nie ma bata, zorganizuj sobie czas tak, by udało się przygotować drugie śniadanie dla dzieci i najbliższych. Na pewno docenią Twój gest, a i takie rozwiązanie będzie dużo tańsze niż codzienne wydawanie drobnych na słodycze w pobliskich sklepach.
 

Kanapki z pomysłem
I przede wszystkim zdrowe. Zapomnij o jasnych bułkach z pasztetem (którego skład pozostawia wiele do życzenia). Wystarczy, że wieczorem wstawisz do piekarnika dwie piersi z kurczaka lub piersi z indyka, które uprzednio aromatycznie zamarynujemy ziołami (bazylią, oregano, tymiankiem, ziołami prowansalskimi), a dzięki temu będziemy mieć mięso na więcej niż jedno drugie śniadanie. Do tego dołóż bułkę grahamkę i dużą ilość warzyw (w zależności od tego, jakie warzywa lubią Twoje dzieci). Witaminy i błonnik pokarmowy zostały właśnie dostarczone!
Ewentualnie – jeśli Twoje dziecko bardzo lubi paszteciki, możesz przyrządzić różnego rodzaju pasty warzywne (na przykład z czerwonej soczewicy) albo domowy humus!
 

Pełnoziarniste naleśniki
Kto z nas nie kocha naleśników? Wystarczy podmienić mąkę ze zwykłej na pełnoziarnistą (lub je pomieszać w równych proporcjach) i usmażyć naleśniki dzień wcześniej. Jako dodatek świetnie sprawdzi się zarówno owocowy dżem lub konfitura (idealnie by było, gdyby był domowej roboty, ale wiemy, że ideały nie istnieją) lub na słono, z dodatkiem warzyw, na przykład szpinaku, sałaty, papryki czy ogórka. Dla lubiących mięso nic nie stoi na przeszkodzie by dodać pieczonego kurczaka. Naleśniki dobrze jest przenosić w szczelnym pojemniku, nie tylko ze względu na zapach, ale i fakt, że zawartość może znaleźć się nieopatrznie w plecaku.
 

Sałatka!
Wydaje się, że przyrządzenie sałatki to czasochłonny proces, lecz nic bardziej mylnego. Możesz do niej wykorzystać wszystko, co znajdziesz w lodówce – pieczonego kurczaka lub indyka, a nawet tuńczyka. Wrzucasz różne warzywa, doprawiasz oliwą lub jogurtowym sosem i zdrowa (oraz przepyszna) przekąska gotowa!

Zobacz również