Zasady zdrowego odżywiania

Na pewno masz już dość czytania o tym, co powinnaś jeść, by utrzymać swoje ciało w dobrej kondycji. Wszystkie poradniki wydają Ci się albo takie same, albo absurdalne w swoich założeniach. Przyznaj przed sobą, czy pomimo tej niechęci jednak wiesz, które produkty mają na Ciebie dobry wpływ, a czego lepiej unikać?
 

Kilka prostych zasad
Poniżej przedstawimy kilka podstawowych zasad zbilansowanej diety. To oczywiste, że badania nad „dietą idealną” cały czas trwają i co rusz ktoś podrzuca piramidy zdrowego żywienia (każda oczywiście jest inna). Teorii na ten temat też mamy co nie miara, a to z czym zostajemy, to zazwyczaj powiedzenie, że każdy organizm jest inny i wszystko zależy od miliona różnych czynników. To oczywiste, ale załóżmy, że mamy zdrowy organizm – czego potrzebuje?
 

Warzyw
Pomimo tego, że jesteśmy mięsożernymi ssakami, potrzebujemy warzyw. Jeśli zaopatrzamy się w zaufanym źródle, warzywa dostarczą nam odpowiednich składników odżywczych i minerałów. Nic innego nie da nam tyle błonnika pokarmowego czy fitozwiązków. Warzywa to absolutna podstawa diety, i nie chodzi o to, by codziennie jeść marchewkę. Rozejrzyj się, rodzajów warzyw jest bardzo dużo i wystarczy trochę Twojej kreatywności by wyczarować z nich pyszne potrawy. Bezapelacyjnie powinniśmy jeść warzywa każdego dnia w różnej postaci, również soków.
 

Regularności
Regularne posiłki bardzo dobrze wpływają na nasz organizm. Zrób eksperyment na sobie i przez trzy tygodnie postaraj się jeść cztery lub pięć posiłków dziennie o stałych porach. Gwarantujemy, że po takim czasie odczujesz kolosalną różnicę, wydajność organizmu wzrasta, stabilizuje się również poziom glukozy we krwi oraz metabolizm przyspiesza. „Efektem ubocznym” takiego stanu jest zgubienie zbędnych kilogramów, zmniejszenie napadów głodu oraz równomiernie rozłożona energia w ciągu całego dnia.
 

Różnorodność
Żyjemy w świecie, w którym mamy dostęp do naprawdę różnorodnych produktów. I jak najbardziej należy z tego korzystać! Zadbaj o tym, by co jakiś czas zmieniać jadłospis i zamiast ryżu ugotuj pyszną kaszę, a zamiast szklanki mleka wypij szklankę kefiru. Oczywiście, próbuj też produktów z innych państw, baw się kuchniami z całego świata, bo po prostu możesz to zrobić. Wystarczy wpisać odpowiednie frazy w wyszukiwarce, a pojawiają się setki rekordów.
 

Unikaj przetworzonych produktów
Nie będzie grzechem, jeśli dwa razy w tygodniu zjesz jakiś gotowy posiłek. Wiadomo, że tryb życia, jaki prowadzimy nie pozwala nam cały dzień przesiadywać w kuchni (no chyba, że pracujemy w branży gastronomicznej). Ale kiedy tylko możesz postaraj się stworzyć coś z nieprzetworzonych produktów!

Zobacz również