Zdrowe zęby a guma do żucia

Żucie gumy może mieć negatywny wpływ na kondycję naszej jamy ustnej, ale też i pozytywny. Wszystko zależy od tego, czy stosujemy się do zasad higieny. W celu uniknięcia niepożądanych skutków, nie powinniśmy żuć jej zbyt często. Musimy patrzeć na skład gumy, którą wybieramy.

Plusy żucia gumy

Żucie gumy po jedzeniu jest zalecane nawet przez lekarzy stomatologów, ale tylko wtedy gdy nie mamy możliwości umycia zębów pastą. Guma nie powinna być zamiennikiem pasty do zębów, tylko chwilowym rozwiązaniem. Żucie gumy daje pozytywny skutek naszym zębom, o ile nie będziemy żuć jej zbyt często.
Główną zaletą gum do żucia jest usuwanie resztek jedzenia, zwiększanie ilości produkowanej śliny, która jest odpowiedzialna za neutralizację kwasów w jamie ustnej i podnoszenie pH. Dzięki niej dość szybko oczyszczamy nasze zęby i odświeżamy nieprzyjemny oddech.

Guma do żucia była stosowana już w starożytności. Miała nieco inny skład w porównaniu z naszą, współczesną gumą, ale jej używanie miało takie samo zadanie jak teraz. Ludzie w starożytności stosowali do żucia żywicę z kory drzewa, która odświeżała jamę ustną i usuwała resztki pokarmów po jedzeniu.

Jaką wybrać gumę do żucia?

Nie warto kupować gumy do żucia, która zawiera cukier bo na pewni zaszkodzi ona naszym zębom. W większości produktów cukier jest zastępowany syntetycznymi słodzikami, na przykład sorbitolem, ksylitolem, aspartamem, poliolami oraz acesulfamem K. Te sztuczne słodziki mają o wiele lepszy wpływ na zęby, niż cukier bo jak wykazały badania mają działanie przeciwbakteryjne. Z cukrem jest natomiast zupełnie na odwrót.
Nie wolno żuć gumy zbyt często, czyli dwa razy dziennie to górna granica, której nie powinniśmy przekraczać. Żucie nie powinno trwać dłużej niż 15 minut. Zbyt częste i długie żucie gumy może doprowadzić do przerostu mięśni twarzy i co za tym idzie wystąpienia bruksizmu, czyli mimowolnego zgrzytania zębami przez sen. Taka dolegliwość bardzo uszkadza zęby i bywa bolesna.
Oprócz tego zbyt częste sięganie po gumę może nadwyrężyć staw skroniowo-żuchwowy, prowadząc do bólu głowy w okolicy skroni. Jeśli ktoś ma nawyk żucia gumy jedną stroną żuchwy i będzie robił to nagminnie może doprowadzić to do wyżej wymienionych patologii w sposób asymetryczny, a to stanowi o dodatkowych komplikacjach. Jednostajne żucie gumy prowadzi także do asymetrii twarzy.

Dlatego po gumę do żucia powinniśmy sięgać dopiero w sytuacji, w której nie mamy możliwości umycia zębów pastą za pomocą szczoteczki.
?historia>

Zobacz również