Czy guma do żucia nam szkodzi?

Od wielu lat lekarze dentyści prowadzą spory na temat gumy do żucia. Istnieje grupa, która uważa, że jej żucie poprawia poziom higieny jamy ustnej, więc jest pożyteczna. Inni natomiast twierdzą, że stosowanie gumy do żucia daje więcej szkody dla naszego zdrowia. Obie grupy mają w jakimś stopniu rację, więc lepiej stosujmy się do poniższych reguł jej użytkowania. Nie wolno po prostu przesadzić z jej ilością i częstotliwością żucia.

Guma ochrania zęby przez próchnicą

Po posiłku nasz organizm uruchamia system ochronny, pomagający utrzymywać zęby w dobrej kondycji i mowa jest tutaj o ślinie. Jej głównym zadaniem jest neutralizacja negatywnych kwasów w jamie ustnej prowadzących do uszkodzenia płytki nazębnej. Żucie gumy po posiłku więc (ale gumy bez cukru) prowokuje organizm do wytwarzania większej ilości śliny wzmacniającej szkliwo i obniżającej możliwość wystąpienia stanu zapalnego. Więcej śliny to lepsza ochrona zębów. Według stomatologów nie możemy jednak żuć gumy dłużej niż kwadrans, bo przez ten czas nasze zęby zostanę wystarczająco i naturalnie oczyszczone.

Guma do żucia niszczy efekty noszenia aparatu na zęby

Zbyt częste i długotrwałe żucie gumy sprawa, że nasze stawy żuchowo-skroniowe mogą uleć przeciążeniu (możemy tego nie zauważyć bo objawem może być tylko i wyłącznie ból głowy). Skutkiem nadwyrężenia stawów jest używanie nadmiernej siły przy zagryzaniu zębów, uszkadzając je bo zaczynają szybciej się ścierać, łamać i pękać. W ostateczności może dość do przerostu mięśni żwaczy, co powoduje nieoczekiwane efekty w wyglądzie twarzy, takie jak asymetria szczęki. Długotrwałe żucie gumy może wywołać bruksizm, polegający na mimowolnym zgrzytaniu zębów przez sen. Wśród stomatologów to ortodonci nie namawiają do żucia gumy, ponieważ często przykleja się ona do aparatów korekcyjnych, co może doprowadzić do uszkodzenia się całej konstrukcji ortodontycznej.

Żucie gumy może ułatwić rzucenie palenia

Producenci gumy do żucia wymyślili jej odmianę dla osób, które chcą rzucić palenie, chodzi o gumę do żucia zawierającą nikotynę. Żucie takiej gumy, zawierającej odpowiednio wyliczone dawki nikotyny sprawia, że szok związany z jej odstawieniem jest mniejszy. Odchodzi więc zjawisko „głodu nikotynowego”, który jest największym problemem przy rzucaniu palenia. Polecane są dla osób, którym ciężko rozstać się z nałogiem bez żadnej pomocy.

Zobacz również